Prevod hotovosti

Prevádzate si peniaze medzi účtom a pokladnicou? Zapracovali sme pre vás funkciu Prevod hotovosti, ktorá vytvorí z pohybov v okruhu bankových výpisov automaticky pokladničné doklady.

image-png-Aug-06-2024-12-23-30-4240-PM

Podnikateľ za mesiac august vyberal z účtu 5-krát hotovosť, ktorú následne vložil do pokladne. Zároveň 1-krát vložil hotovosť na účet. Ako takéto doklady zaevidovať do programu OMEGA?

 

Najskôr si v okruhu bankových výpisov zaevidujeme pohyby o výbere hotovosti do pokladne pomocou automatického účtovania D BV - Dotácia pokladnice a taktiež vklad na účet pomocou automatického účtovania V BV - Vklad na účet.

Vytvorenie protipohybov v okruhu pokladničných dokladov nemusíme robiť ručne, ale využijeme funkciu Prevod hotovosti. Funkciu nájdeme v menu Evidencia – Účtovné doklady v okruhu BV – Bankové výpisy.

Vygenerovať pohyby do pokladnice je možné z označených alebo zo zobrazených dokladov z okruhu bankových výpisov. Zvolíme si, či chceme vygenerovať pohyby len z dokladov, ktoré používajú účet 261, prípadne iný konkrétny analytický účet.

Taktiež si môžeme nastaviť aj konkrétny Okruh, Evidenciu a Číselný rad, do ktorého sa vygenerované pohyby budú zapisovať.

Stlačením voľby Ok sa v okruhu PD automaticky vytvoria pokladničné doklady. Tie, ktoré majú v texte Dotácia pokladnice (teda v okruhu BV je účet 261 na strane MD), budú zapísané ako príjmové pokladničné doklady. Doklady s textom Vklad na BÚ (účet 261 bol v BV účtovaný na strane D), sa zobrazia v pokladničných dokladoch ako výdavkové doklady.

O počte vytvorených dokladov nás informuje aj hláška, ktorú potvrdíme Ok.

Následne môžeme skontrolovať jednotlivé doklady v okruhu PD.

obrázok-png-May-15-2024-07-54-08-6042-AM
Program nekontroluje, ku ktorým bankovým výpisom bol už vytvorený pokladničný doklad. Preto je potrebné pred spustením funkcie Prevod hotovosti vždy skontrolovať, či máme správne vyfiltrované doklady BV, ku ktorým chceme vytvoriť PD.

 

image-png-Jul-16-2024-11-46-00-0501-AM