Obsah
V KROS Digitálnej kancelárii, v časti Účtovné doklady, môžeme evidovať tuzemské aj zahraničné faktúry a dobropisy. Údaje z došlých alebo odoslaných dokladov sú načítané vďaka elektronickému formátu .pdf - ISDOC alebo vďaka umelej inteligencii, ktorá je schopná vyťažiť základné údaje z dokladov a preklopiť ich do digitálnej podoby.
Doklad stačí odfotiť (naskenovať) alebo nahrať do KROS Digitálnej kancelárie cez možnosť Hromadne nahrať alebo zaslať e-mailom na preddefinované e-mailové adresy. Aplikácia sama rozpozná a vyťaží údaje zo súboru do nového dokladu. Údaje môžeme v prípade potreby ďalej upravovať.
“ISDOC je formát elektronického dokumentu používaný na vytváranie, výmenu a spracovanie obchodných dokumentov, ako sú napríklad faktúry. Keď je ISDOC priložený do PDF faktúry, všetky potrebné informácie pre účtovníctvo sú uložené práve v nej.” Spracovanie dokladov je preto vďaka formátu ISDOC oveľa presnejšie, rýchlejšie - údaje sú načítané už do pár sekúnd, a výrazne sa znižuje riziko chýb pri spracovaní dokladov.
To, či faktúra vo formáte .pdf obsahuje prílohu ISDOC, zistíme po otvorení dokumentu. V aplikácii Adobe Acrobat Reader klikneme v pravej časti na ikonu sponky, ktorá zobrazí prílohy súboru.
V prípade, že sa faktúry vytvárajú v programe OMEGA alebo v aplikácii KROS Fakturácia, vystavené doklady prílohu ISDOC obsahujú automaticky. Informácia o prílohe ISDOC je taktiež uvedená priamo na doklade.
V nastavení vzhľadu KROS Digitálnej kancelárie Zoznam dokladov v tabuľke si môžeme veľmi rýchlo zobraziť a filtrovať doklady podľa stavu ich spracovania, a teda či boli načítané umelou inteligenciou alebo vďaka ISDOCU.
Hromadné nahratie dokladov z úložiska
V časti Účtovné doklady cez možnosť Hromadne nahrať zvolíme Došlé faktúry alebo Odoslané faktúry.
Po zvolení tejto možnosti sa zobrazí prieskumník, kde vyberieme jeden alebo viac súborov – max. 50 súborov. Následne sa do aplikácie pridá každý súbor samostatne ako nový doklad a automaticky sa k nemu pridá príloha. Po nahratí každého dokladu nás aplikácia informuje hláškou.
Podporovaný formát súborov je .pdf, .bmp, .png, .jpg, .jpeg, a .tiff. Každý doklad musí byť v samostatnom dokumente, tzn. nemôže byť zoskenovaných viac faktúr v jednom .pdf dokumente. Doklady vo formáte .pdf nesmú byť zaheslované. Podporovaná veľkosť súborov je max. 40 MB.
Zasielanie dokladov e-mailom
V časti Nastavenia – Spracovanie dokladov nájdeme preddefinované e-mailové adresy, na ktoré je potrebné preposielať doklady. Ak chceme zber dokladov ešte viac zefektívniť, môžeme túto zbernú e-mailovú adresu poskytnúť priamo svojim partnerom. Nielenže sa tak zníži riziko straty dokladov, ale urýchli sa aj proces ich odovzdávania.
Preddefinovanú e-mailovú adresu je možné z formulára skopírovať. Pre rýchlejšie použitie odporúčame uložiť si jednotlivé adresy do zoznamu kontaktov vo svojej poštovej schránke.
Pre každý druh dokladu je pridelená samostatná e-mailová adresa. Jednotlivé druhy dokladov je teda potrebné posielať v samostatných e-mailoch, napr. došlé faktúry bude používateľ posielať na e-mailovú adresu uvedenú v časti Došlé faktúry a pod.
Ak by sme omylom poslali doklad na nesprávnu e-mailovú adresu, resp. by sme v jednom e-maile poslali aj doklad z iného okruhu ako ostatné, okruh už po načítaní do KROS Digitálnej kancelárie nie je možné zmeniť. Takýto doklad je možné v KROS Digitálnej kancelárii vymazať a preposlať ho nanovo.
KROS Digitálna kancelária neprijíma e-maily, ktoré sú zasielané v skrytej kópii alebo na aliasy (alias sa používa na zaslanie jedného e-mailu na viaceré e-mailové adresy naraz). Tzn. e-mail zaslaný na alias, ktorého súčasťou je e-mailová adresa ...@bezpapiera.kros.sk, nevie KROS Digitálna kancelária spracovať. Doklady je potrebné zasielať na e-mailové adresy uvedené v časti Spracovanie dokladov, a to buď priamo v príjemcovi alebo v kópii.
Maximálna veľkosť e-mailu je 25 MB. V prípade, ak by mal e-mail väčšiu veľkosť, nebude doručený.
Aj v tomto prípade platí, že doklady je možné odosielať vo formáte .pdf, .jpg, .jpeg, .bmp, .tiff alebo .png. Odosielajú sa ako príloha e-mailu. Každý doklad musí byť v samostatnom dokumente, tzn. nemôže byť zoskenovaných / uložených viac faktúr v jednom .pdf dokumente a doklady vo formáte .pdf nesmú byť zaheslované. Maximálny počet príloh v rámci jedného e-mailu je 20 súborov.
V aplikácii Mail od Macu sa dokumenty alebo obrázky zobrazujú priamo v tele e-mailu, nie v prílohe. Takéto správy nedokáže KROS Digitálna kancelária spracovať, nakoľko číta len dokumenty v prílohe.
Poslané e-maily KROS Digitálna kancelária automaticky spracuje a pozakladá záznamy, pričom platí:
- Pre každú prílohu z prijatého e-mailu vytvára samostatný záznam v záložke Účtovné doklady.
- Pre obrázky, ktoré boli v tele e-mailu a nie v prílohe, záznam nevytvára.
- Prázdny e-mail bez prílohy ignoruje a nevytvára žiadny záznam.
Práca s vyťaženými dokladmi
Po založení záznamu v Účtovných dokladoch začne proces vyťažovania údajov. Tie sú načítané vďaka elektronickému formátu .pdf - ISDOC alebo vyťažené pomocou umelej inteligencie.
KROS Digitálna kancelária dokáže automaticky načítať tieto údaje:
- partnera,
- číslo dokladu,
- variabilný symbol,
- IBAN,
- dátumy,
- menu a kurz,
- sumu aj s rozpisom hladín DPH.
Počas procesu vyťažovania nie je možné dostať sa do dokladu. Až po jeho ukončení je sprístupnená ďalšia práca s dokladom.
Pre prípadné úpravy dokladu môžeme využiť aj možnosť označenia a skopírovania textu z náhľadu dokladu uloženého vo formáte .pdf.
Dátum prijatia dokladu je automaticky prednastavený na dátum nahrania dokladu. Cez Nastavenia (ozubené koliesko) v pravej hornej časti a po výbere záložky Spracovanie dokladov môžeme tento dátum zmeniť. Dátum prijatia môžeme nastaviť aj ako Dátum vystavenia alebo Dátum dodania. Na všetkých novo nahraných došlých faktúrach bude následne automaticky dopĺňaný.
Ak používame v programe OMEGA pre jednotlivé okruhy dokladov viac číselných radov, môžeme v KROS Digitálnej kancelárii konkrétnemu dokladu nastaviť iný číselný rad, do ktorého bude v OMEGE importovaný. Dokladom môžeme doplniť popis, ktorý nám zabezpečí zaúčtovanie dokladu v programe OMEGA.
Dokladom, ktoré sú vystavené v cudzej mene, aplikácia KROS Digitálna kancelária automaticky dopĺňa aktuálny kurz ECB podľa dátumu dodania a sumu v eur na základe neho prepočíta. Najpoužívanejšie meny sú v aplikácii už zadefinované. Ostatné meny, pokiaľ nie sú aplikáciou vyťažené, môžeme zaevidovať vpísaním ich kódu do poľa mena. Pre automatické dopĺňanie kurzu ECB je dôležitý správny kód meny.
Pre korektný import dokladu v cudzej mene do programu OMEGA alebo ALFA plus je potrebné, aby načítanie kurzového lístka v účtovníctve predchádzalo importu dokladu z KROS Digitálnej kancelárie.
Na dokladoch je možné dodatočne odpočítať preddavok a zadefinovať zaokrúhlenie. Tieto funkcie sa nachádzajú pod rozpisom DPH a je potrebné ich zapnúť a upraviť ručne.
Ako stiahnuť doklady do programu OMEGA?
Ako stiahnuť záväzky do programu ALFA plus?
Ako stiahnuť pohľadávky do programu ALFA plus?